Klub Rybanaruby, Mánesova 1645/87, Praha 2 Vinohrady 120 00
e-mail: info@rybanaruby.net, rezervace: rezervace@rybanaruby.net, tel.: 731 570 704
Pizzica a tarantella (Italia)

Pizzica a tarantella (Italia)

kurz

Rytmický workshop pro všechny nástroje a tanečníky

Fabio Turchetti s pomocí diatonické harmoniky a perkusí představí italskou lidovou hudbu. Rytmický workshop je otevřen pro všechny nástroje a tanečníky.

Většina písní hraných skupinou Khaossia je tanečních: tradiční tanec salento, nazvaný pizzica nebo, v dnešní době, taranta. Tento tanec je spojen s místním kulturním fenoménem zvaným »tarantismus«; někdy jej tančil muž se ženou, jako formu námluv. Tato hudba je vášnivá, obsesivní a přispívá k transu, díky tomu, že jejím hlavním rytmickým nástrojem je místní typ rámového bubnu tamburello, který zní jako nezastavitelný tlukot srdce. Nejvyšší síly dosahuje během živých vystoupení, když se publikum pohybuje a tančí do rytmu.

Salento je křižovatkou zeměpisných a kulturních prvků svobodného pásma obchodu, který nebyl jinde povolený z politických a náboženských důvodů. Salento patřilo k východní římské říši, po jejím pádu získalo Otranto zvláštní úlohu, kterou kulturně prospělo a obohatilo obyvatelstvo. Nicméně, ze stejného důvodu je Salento »Finis terrae« – poloostrov, který je v některých ohledech jako ostrov. O ostrovní povaze Salenta svědčí i skutečnost, že tarantismus (kulturní fenomén transu a bohatství), vydržel v této oblasti dodnes. Není náhodou, že dialekt Salenta má morfologické, fonologické a prózodické funkce zcela odlišné od dialektů ve zbývající části Apulie.

Inzerce
Inzerce